Yeşim’den Yaşama Sevgi Desteği

03.10.2023

 

Yeşim’den Yaşama Sevgi Desteği

 

“Önce İnsan” felsefesiyle hayatın her alanına dokunan örnek sosyal sorumluluk projelerine imza atan Yeşim Grup, “Yaşama Sevgi Desteği” isimli yeni projesi kapsamında 1 Ekim Yaşlılar Günü özelinde “Yaşlılarla İletişim” söyleşisi gerçekleştirdi.

Yeşim Grup, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle hem çalışanları arasında bu konuda bilinci artırıyor hem de toplumsal fayda sağlıyor. Yeşim’in yeni projesi olan “Yaşama Sevgi Desteği”nin ilk etkinliği 1 Ekim Yaşlılar Günü özelinde düzenlediği “Yaşlılarla İletişim” söyleşisi oldu. Etkinliğin konuğu Güven Derneği Başkanı Hemşire Sevim Tanrıkulu, Yeşim çalışanlarına yaşlılarla etkin iletişim kurmanın püf noktalarını anlattı.

Hanesinde yaşlı veya çeşitli nedenlerden ötürü özel bakım ihtiyacı bulunan çalışanlarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve böylelikle hedef kitlelere yönelik faaliyetler yürütebilmek amacıyla hayata geçirilen proje ile ilgili konuşan Yeşim Grup Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur, “Projemiz kapsamında evde bakıma ihtiyacın olan yakınlarımızla ilgili yapabileceklerimizi masaya yatıracağız. Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz anket ile en çok hangi konularda sizlere destek olabileceğimizin yönünü belirleyeceğiz” dedi.

Etkin iletişimin yolu empatide

Etkinliğin konuğu Güven Derneği Başkanı Hemşire Sevim Tanrıkulu ise yaşlı bakımının temelinde iletişimin yattığını vurguladı. “Çevrenizdeki yaşlılara katkınız olsun istiyorsanız etkin iletişim kurun” çağrısında bulunan Tanrıkulu, etkin iletişim kurmanın yollarını şu sözlerle açıkladı:

“Etkin iletişim kurmak empatik yaklaşımla gerçekleşir. Kendinizi yaşlıların yerine koyun, o duyguları yaşayın. O zaman siz de yaşlılar da mutlu olursunuz. Yaşlılara doğru yaklaşım göstererek, doğru bir şekilde iletişim kurmalısınız. Empati yaptığınızda bunu çok kolay başarabileceksiniz. Bunun yanında koşulsuz sevgi göstermeniz lazım. Sevgisiz bir iş asla başarılı olmaz.”

İletişimin anlamak, anlaşılmak ve anlaşmak olduğunu dile getiren Sevim Tanrıkulu, “Siz karşınızdaki yaşlıyı anlarsanız, o da sizi gerçekten anlayacaktır. Ancak öncelik anlamayı ve anlaşmayı amaçlayın. Çünkü yaşlılar tarafından anlaşılmanız için birçok özelliğin örtüşmesi lazım ve bunlar da zamanla kazanılabilir” dedi.

“Yeni tutum geliştirin”

Yaşlılarla etkili iletişim kurmak için onlara uygun yeni bir tutum geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Tanrıkulu, “Yaşlıların değişmesi zor. Bu yüzden biz onlardan aldığımız bilgiler ve öğrendiklerimiz doğrultusunda yeni bir tutum geliştirmeliyiz” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda Güven Derneği Başkanı Sevim Tanrıkulu Yeşim çalışanlarının sorularını cevapladı.